This is a profile image of Eren Çetinkaya

Eren Çetinkaya

Ortakİstanbul

Eren, McKinsey & Company’nin petrokimya çalışma grubunun küresel liderliğini yapmaktadır. Buna ek olarak, Türkiye ve Azerbaycan’daki; petrol, doğalgaz, madencilik, metal ve kimya gibi sektörleri kapsayan “enerji ve malzemeler” alanının da liderliğini üstlenmiştir. Eren, bu sektörlerde Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Asya bölgelerinde müşterilerinin performanslarını kalıcı olarak iyileştirmeleri konusunda onlara destek vermektedir.

Strateji, operasyon, organizasyon, satış ve pazarlama gibi alanlarda çalışan Eren, müşterileri ile özellikle uzun vadeli performans iyileştirmesi ve dönüşüm programları konularına odaklanmaktadır. Kariyeri içerisinde çok sayıda bölgesel ve küresel petrokimya şirketinin dönüşüm programına liderlik etmiş ve bu çalışmalarda söz konusu şirketlere, ağırlıklı olarak; satın alma, enerji verimliliği, ticari ve operasyonel faaliyetler alanlarında katkı sağlamış ve sağlamaktadır.

Operasyon, satış ve pazarlama, organizasyon gibi alanlarda ileri analitik ve dijital yaklaşımların kullanılarak kalıcı performans iyileştirmeleri sağlanması Eren’in ilgi alanında yer almaktadır. Bu konuda çalıştığı müşterilerinin operasyonel ve ticari performanslarını iyileştirmek amacıyla ileri analitik tabanlı çalışmalar geliştirmekte ve uygulamaktadır. Bunlar sayesinde birlikte çalıştığı şirketlerin karar alma süreçlerinin; deneyim bazlıdan veri ve optimizasyon bazlı hale dönüşmesine katkıda bulunmaktadır.

Eren’in McKinsey öncesinde petrol ve doğalgaz sektöründe tecrübesi vardır. Bu çalışmaları içerisinde optimizasyon algoritmaları konusunda da bir patent geliştirmiştir.

Yayınları

Securing the competitiveness of the European chemical industry,” McKinsey & Company, Şubat 2023

Excellence in petrochemicals: What it will take to win,” McKinsey & Company, Aralık 2022

How the petrochemicals industry can benefit from advanced analytics,” McKinsey & Company, Mayıs 2022

Petrochemicals 2030: Reinventing the way to win in a changing industry,” McKinsey & Company, Şubat 2018

“Blurred Line: The Telecom Case for IT-Network Convergence,” McKinsey & Company, Mart 2016

An adaptive multiquadric radial basis function method for expensive black-box mixed-integer nonlinear constrained optimization,” Engineering Optimization, Ocak 2013

McKinsey & Company öncesi tecrübeleri

Schlumberger-Doll Research
Danışman (Risk ve Optimizasyon)

Michigan Üniversitesi, Ross School of Business
Araştırma ve Öğretim Görevlisi

Eğitim

Michigan Üniversitesi, Ann Arbor, ABD
Industrial and Operations Engineering

California Üniversitesi, Berkeley, ABD
Industrial Engineering and Operations Research

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Ankara, Türkiye
Endüstri Mühendisliği